Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polski Ład poprawiony, ale groźne rozwiązania zostały

20 czerwca 2022 | Prawo co dnia | Aleksandra Tarka

Konieczność uiszczania 9 proc. składki zdrowotnej od nieopłaconych faktur oraz strat odbije się bardzo negatywnie na kondycji firm i trzeba ten problem szybko rozwiązać – apeluje Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.

Nikt chyba już nie wątpi, że czekają nas trudne czasy. Problemy po pandemii, brutalna wojna przy granicy, a do tego szalejące ceny i galopująca inflacja. Wielu Polaków boi się o swą przyszłość. Czy takie obawy mają też przedsiębiorcy?

Niestety, tak. Do Biura Rzecznika Małych Średnich Przedsiębiorców docierają liczne sygnały od firm, które bardzo niepokoją się obecną sytuacją panującą na rynku. Sytuacja jest dynamiczna, a do tego trudno ocenić, co przyniesie przyszłość. Nie wiadomo, na jakim poziomie zatrzyma się inflacja, co nie napawa optymizmem. Najwięcej obaw mają przedsiębiorcy, którzy albo są w trakcie realizacji inwestycji albo już wygrali przetarg.

Dlaczego?

Takie firmy mają ogromny dylemat, co zrobić. Kontrakty były skalkulowane na podstawie cen, które dziś nie przystają do rynkowej rzeczywistości. Ceny większości towarów i usług poszybowały do góry. Rosną też koszty pracy. Okazuje się, że dokończenie inwestycji na umówionych warunkach czy przystąpienie do jej realizacji w oparciu o kalkulacje sprzed wzrostu cen jest nierealne. Stoją przed dylematem, czy zerwać umowę lub nie przystąpić do jej realizacji, czy się wycofać. To bardzo trudna decyzja, bo każde wyjście jest złe. Rezygnacja z kontraktu oznacza, że firma, która nierzadko poniosła już koszty, nic nie zarobi. Ale brnięcie w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12296

Wydanie: 12296

Spis treści

Zamów abonament